Co jest przyczyną wady zgryzu i jak sobie z tym radzić?
Wady zgryzu są to zaburzenia budowy i czynności narządów jamy ustnej. Są czasem postrzegane jedynie jako defekt estetyczny, jednak nieleczone mogą być powodem problemów zdrowotnych takich jak: nieprawidłowe oddychanie, połykanie, artykułowanie głosek i nie tylko. Dlatego bardzo ważne jest, aby zostały jak najwcześniej rozpoznane przez stomatologa. Usunięte jeszcze w dzieciństwie mogą pozwolić na uniknięcie poważniejszych wad.
Przyczyny powstawania wad zgryzu
Czynniki, które prowadzą do tworzenia się wad zgryzu są liczne i bardzo różnorodne. Co prawda, rzadko spotyka się wady wrodzone, jednak niektóre wady mogą mieć swoje początki już w pierwszej fazie ciąży, na przykład: choroby wirusowe, alkohol, stres, nikotyna czy zażywanie zbyt dużej ilości leków przez przyszłą matkę. Przyczyną może być także poród kleszczowy lub twarzyczkowy, nieprawidłowe układanie dziecka do snu, a także zbyt długie ssanie smoczka lub kciuka przez dziecko.
W przypadku wad zgryzu diagnozowanych u dorosłych przyczyną są często zaniedbania w leczeniu stomatologicznym w dzieciństwie oraz uszkodzenie łuku. Dorośli pacjenci mogą także nabyć wady zgryzu przez nieodpowiednie wypełnienie, źle dostosowane korony lub most, a także długo nieuzupełniane braki w uzębieniu.
Metody leczenia
W przypadku pacjentów dziecięcych, warto profilaktycznie udać się na wizytę do ortodonty, od razu po wyrośnięciu wszystkich mlecznych zębów. Lekarz jest w stanie szybko ocenić, czy zgryz rozwija się prawidłowo, a także zaproponować ewentualnie dalsze kroki. Wielu komplikacji można uniknąć dzięki podejmowaniu działań zaradczych już od najmłodszych lat.
Najbardziej popularną metodą leczenia wad zgryzu są aparaty ortodontyczne. Wyróżnia się aparaty stałe, czyli takie, które pozostają przymocowane do zębów na dwa lata oraz ruchome, czyli takie, które zakłada się jedynie na kilka godzin w ciągu doby. Pośród metod leczenia wymienia się także mioterapię, czyli ćwiczenia mięśni mimicznych oraz narządów żucia. W niektórych, bardziej poważnych przypadkach należy rozważyć zabieg chirurgii stomatologicznej. Dotyczy to jednak przede wszystkim wad zgryzu wynikających z nieprawidłowego rozwoju kości twarzy. Metodę leczenia powinien zawsze wskazać lekarz specjalista, w oparciu o prawidłową diagnozę i wywiad z pacjentem.