Dentofobia i jak z tym walczyć?
Dentofobia, czyli paniczny strach przed wizytą u stomatologa jest jedynym z najczęściej występujących lęków wśród ludzi. Liczne badania wskazują, że nawet połowa Polaków odwiedza gabinet dentystyczny tylko w ostateczności, kiedy silny ból zęba uniemożliwia im normalne funkcjonowanie. Natomiast unikanie leczenia stomatologicznego może stać się przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, nie tylko w obrębie jamy ustnej. W celu uniknięcia przykrych konsekwencji dentofobii należy opanować irracjonalny lęk z nią związany. W powyższym artykule radzimy, jak to zrobić.
Dentofobia – jakie są jej przyczyny i jak się objawia?
Dentofobia objawia się nie tylko psychicznie, ale także fizycznie poprzez: zawroty głowy, przyśpieszone tętno, zwiększoną potliwość, dolegliwości układu pokarmowego.
Najczęściej przyczyną dentofobii są traumatyczne doświadczenia z leczeniem stomatologicznym lub relacje bliskich osób, których zabiegi dentystyczne z jakichś względów wiązały się z negatywnymi odczuciami czy bolesnymi komplikacjami. Podłożem dentofobii z oczywistych względów jest także prawdopodobieństwo wystąpienia bólu – obecnie raczej znikomego. Jednak nie tylko czynniki bólowe mają wpływ na rozwój dentofobii, ale także inne bodźce sensoryczne, będące źródłem dyskomfortu, które towarzyszą wizycie u dentysty m.in.: specyficzny zapach, przykry smak czy drażniący dźwięk. Przyczyną lęku może być także konieczność pozostania w jednej pozycji przez dłuższy czas oraz świadomość braku kontroli nad tym, co wykonuje lekarz, a także naruszenie przez niego strefy intymnej pacjenta.
W jaki sposób można zwalczyć lęk przed leczeniem dentystycznym?
Pierwszym krokiem w walce z dentofobią jest zracjonalizowanie obaw poprzez rozmowę ze stomatologiem, który swoim podejściem, szeroką wiedzą i doświadczeniem zapewni maksymalny komfort psychiczny oraz fizyczny podczas wizyty. Z dentystą warto również ustalić gest oznaczający, że dyskomfort jest zbyt silny.
Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy gabinet stomatologiczny jest wyposażony w nowoczesne sprzęty, ponieważ dzięki nim czas zabiegów może się znacznie skrócić. W celu zmniejszenia napięcia psychicznego przed rozpoczęciem zabiegu warto poprosić lekarza o podanie gazu rozweselającego, który pomoże wyeliminować objawy dentofobii. Przed wizytą należy także w miarę możliwości zredukować poziom stresu np. poprzez skupienie myśli na wykonywaniu czynności sprawiających przyjemność. Dobrym pomysłem będzie również towarzystwo bliskiej osoby, której wsparcie z pewnością pomoże w przezwyciężeniu lęku. Z kolei, jeśli dentofobia jest zbyt silna, konieczne może być podjęcie psychoterapii.