Jak długo boli implant zęba?
Od lat implantologia zyskuje wśród pacjentów na popularności. Coraz więcej osób interesuje się możliwościami, które daje, chcąc mieć zdrowy i piękny uśmiech. Wielu takich pacjentów decyduje się na uzupełnianie protetyczne wykonane na implancie. Niektórzy jednak długo zwlekają z wyborem, obawiając się, że planowany zabieg przyniesie im dużo bólu. Czy rzeczywiście jest się czego obawiać?
Czy wszczepienie implantu jest bolesne?
Zabieg stomatologiczny, podczas którego specjalista wszczepia implant będący podstawą uzupełniania protetycznego, np. w postaci korony porcelanowej, wykonywany jest z bardzo dużą precyzją. Stomatolog dba o to, by wszelkie zaplanowane czynności zostały zrealizowane w prawidłowy sposób, a pacjent nie odczuwał w tym czasie żadnego bólu.
Należy podkreślić, że samo wszczepienie implantów stomatologicznych nie boli, ponieważ jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. W wybranych przypadkach, kiedy pacjent ma dużą liczbę ubytków, podawane jest znieczulenie obwodowe. Nie ma więc powodów do obaw: zabieg implantologiczny nie powoduje dyskomfortu.
Czy po wszczepieniu implantów zębowych występuje ból?
Po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe. Jest to naturalne: wszczepienie implantu pozostawia ranę, która musi się zagoić. Ból może utrzymywać się nawet do kilku tygodni. Warto jednak podkreślić, że jest to kwestia indywidualna. Opisywane dolegliwości i czas ich trwania może różnić się w zależności od pacjenta.
Po implantacji pacjenci najczęściej stosują doraźne środki przeciwbólowe. Wśród zaleceń stomatologicznych znaleźć też można m.in. unikanie intensywnego wysiłku przez około 2 tygodnie od zabiegu, unikanie spożywania twardych pokarmów do czasu wygojenia się rany oraz stosowanie szczoteczki z miękkim włosiem.