Jakie są skutki długotrwałego niemycia zębów?
Prawidłowa higiena jamy ustnej ma wbrew pozorom ogromne znaczenie. Wpływa nie tylko na kwestie estetyczne, ale i zdrowotne, o czym wiele osób zapomina, bagatelizując istotność tak podstawowych czynności jak na przykład codzienne szczotkowanie zębów. Należy jednak wiedzieć, że długotrwałe niemycie zębów może doprowadzić do poważnych konsekwencji.
Po czym poznać, że jama ustna jest w złym stanie?
O złym stanie jamy ustnej świadczy kilka objawów. Jeżeli szkodliwa płytka nazębna nie jest regularnie usuwana, z zastosowaniem odpowiednich środków i metod czyszczenia, dostrzegalne stają się takie tego skutki jak na przykład nieestetyczny kolor zębów. Zły stan jamy ustnej objawia się również nieprzyjemnym zapachem z ust. Bardzo często prowadzi także do próchnicy, ubytków w zębach, opuchniętych i czerwonych dziąseł oraz do ich krwawienia.
Do czego prowadzi nieodpowiednia higiena jamy ustnej?
Jako przedstawiciele gabinetu stomatologicznego przypominamy: jeżeli zęby nie są myte przez długi czas, zaczyna mieć to bardzo negatywny wpływ na układ odpornościowy. Badania dowodzą, że już po dwóch tygodniach od zaniedbania tej kwestii dochodzi do mniej efektywnego funkcjonowania białych krwinek. Może również wtedy pojawić się przewlekłe zapalenie dziąseł, które bywa przyczyną uszkodzenia innych komórek.
Długotrwałe niemycie zębów może też spowodować przenikanie bakterii z jamy ustnej do krwioobiegu oraz do powstania blaszki miażdżycowej, jej oderwania się i zatorowania naczynia krwionośnego. Taki stan znacznie zwiększa ryzyko niedokrwienia mózgu i serca. Warto również wspomnieć o tym, że nieodpowiednia higiena jamy ustnej może powodować zakażenie tkanek miękkich, a następnie do zapalenia miazgi zęba, które doprowadza niekiedy do destrukcji tkanek korony zęba.