Kiedy wykonuje się znieczulenie stomatologiczne?
Większość pacjentów nie jest w stanie wyobrazić sobie zabiegu dentystycznego bez znieczulenia. Na szczęście w dzisiejszych czasach możliwe jest całkowite wyeliminowanie bólu związanego z wizytą u stomatologa. Z wyjątkiem kilku przeciwskazań, znieczulenie można zastosować niemal u każdego. Należy przy tym pamiętać, że zawarte w nim substancje nie są obojętne dla organizmu, i wspólnie z lekarzem podjąć decyzję o ich ewentualnym przyjęciu. Jakie są wskazania i przeciwskazania do wykonania znieczulenia stomatologicznego?
Wskazania do znieczulenia
Znieczulenie podaje się obecnie prawie przy każdym zabiegu stomatologicznym, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z leczeniem zębów, poprawą ich wyglądu, zbiegiem z zakresu chirurgii stomatologicznej czy implantologii. Dentysta może zasugerować wykonanie określonego zabiegu bez znieczulenia, o ile przewiduje, iż nie będzie to proces bolesny dla pacjenta. Gdyby jednak pacjent odczuwał duży dyskomfort, zawsze może poprosić o podanie środka znieczulającego. Substancje znieczulające są łatwo dostępne, a sposoby ich podania bezpieczne, dlatego nie istnieje powód, dla którego lekarz miałby narażać pacjenta na niepotrzebny ból. Warto zaznaczyć, iż w gabinetach dentystycznych stosuje się różne rodzaje znieczulenia. Najczęściej jest to znieczulenie miejscowe w zastrzyku (nasiękowe i przewodowe) lub w żelu czy sprayu (powierzchniowe).
Przeciwskazania do znieczulenia
Najważniejszym przeciwskazaniem do przyjęcia znieczulenia stomatologicznego jest uczulenie na zawarte w nim substancje. Pacjent z alergią na środki znieczulające może wskutek kontaktu z nimi doznać reakcji anafilaktycznej lub toksycznej. Obie zagrażają jego zdrowiu i życiu, dlatego przed pierwszym zastosowaniem substancji znieczulającej, dentysta przeprowadza testy alergiczne. Niekiedy istnieją także przeciwskazania do podania znieczulenia osobom po zawale serca lub udarze mózgu. Tacy pacjenci przed wizytą w gabinecie stomatologicznym powinni skonsultować swoją sytuację z kardiologiem lub neurologiem.
Do niektórych zastrzyków znieczulających dodawane są substancje zwężające naczynia krwionośne, takie jak adrenalina, noradrenalina czy epinefryna. Wydłużają one czas działania znieczulenia, redukują krwawienie oraz zapobiegają przesiąkaniu znieczulenia do tkanek, które go nie wymagają. Z tego rodzaju środków nie powinny jednak korzystać osoby cierpiące m.in. na: nadczynność tarczycy, cukrzycę, problemy krążeniowe, astmę, padaczkę, choroby nerek, serca, nadciśnienie tętnicze. Również kobietom w ciąży nie podaje się znieczulenia, które zawiera w sobie substancje zwężające światło naczyń krwionośnych.